Závěrečná zpráva ročník 2016 -2017

09.05.2017 10:55

Závěrečná zpráva ročník 2016 -2017

V tomto ročníku  hrálo již 13 rokem  mužstvo ŠO TJ  Zborovice A  Krajskou soutěž a mužstvo ŠO TJ Zborovice B  Regionální přebor okresu Kroměříž  tuto soutěž hrálo desátý rok . Sezonu považuji  za jednu z nejúspěšnějších v historii oddílu.

Krajská soutěž – západ

           

Trochu historických faktů na úvod. V umístění jsme byli lepší pouze v ročníku 2007/2008 kdy jsme získali 25 bodů a druhé místo za Boršicemi.  V ročníku 2011/2012 jsme s 24 body obsadili 3 místo za Slávií Kroměříž a Postoupkami. Doposud jsme nikdy nevyhráli všech 5 úvodních  zápasů za sebou.

           

            Myslím si, že mužstvo „A“ překvapilo všechny soupeře již na začátku. Vítězství v pěti kolech zaskočilo snad i nás, 15 bodů a jistota do dalšího ročníku.   Zcela určitě velký vliv na to měli naše posily  Radek Zajíček,  Milan Vymětal,  Pavel Petžela a Petr Petřík , kteří vyztužili sestavu a získávali důležité body v začátku soutěže. I celý kolektiv hrál v pohodě a zadní řady nám doplňovali hráči z B-čka. Je pravdou i zajímavostí, že všechny tři kola venku jsme vyhráli nejtěsnějším poměrem 4,5 : 3,5 V Dolním Němčí, Bojkovicích a v Uherském Brodu. Naopak doma zápasy se Zlínem – Malenovicemi a Fatrou Napajedla byly zcela v naši režii. V 6 kole jako by se něco zlomilo. Naše spanilá jízda ztroskotala na Starém Městě a následně prohra s Postoupkami  ukončila ambice na finálový zápas v Kunovicích. Srdnaté vítězství v Boršicích a ve Vlčnově /opět 4,5 : 3,5 v obou případech / prokázalo kvality týmu.  V té době nám již nemohly pomáhat posily Milan Vymětal, Petr Petřík. V Kunovicích jsme bojovali spíše o čest. Zisk 22 bodů a konečné 3 místo je skvělé.

 

 

2013/2014

2014/2015

2015/2016

Zborovice A

10 místo/ 11 bodů

3 místo 20 bodů

5 místo 16 bodů

 

 

 

Hráči – Krajská soutěž

 

1 šachovnice : Roman Sas  startoval na žhavé šachovnici s elem 1903, odehrál celkem 10 utkání a získal 5 bodů. Průměrné elo soupeřů 2026. Za celou sezonu kapituloval pouze jednou a to proti Martinu Dvořákovi z Postoupek . Podržel tým a nyní se pohybuje na hranici 1930 elo. Nezapomenutelná zůstane jeho remis v Uherkém Brodě, kdy za stavu 4:3 pro nás  dokázal ve velmi složité situaci remizovat s hráčem 2191. Podle mě jasná první šachovnice i v příští sezoně.

 

2. šachovnice Petr Petřík – posila ze Slávie Kroměříž. Celou sezonu to vždy záleželo  na tom zda Petr bude hrát v 2 lize za svůj mateřský klub. Odehrál v úvodu 5 partií a získal cenné 3 body. Poté se Slávie B začala potápět a tak bohužel zůstalo do konce soutěže pouze u těchto pěti partií.

 

 

 

 

 

 

 

3. šachovnice Mojmír Prachař – našemu kapitánovi se v této sezoně dařilo. Získal celkem 6,5 bodu z 11 a stal se druhým nejúspěšnějším hráčem týmu co se týče počtu bodů. Rozjezd měl famozní 4/5 a skalp na úvod hráče 2055 a tím rozhodující podíl na vítězství v Dolním Němčí. Průměr soupeřů 1938 což by mu stačilo na překročení hranice 1900. Problém však nastal s výsledky v Regionálním přeboru a při hostování v Krajském přeboru za Holešov.  Takže bohužel zůstane pod hranicí někde kolem 1892.  Rozhodně  jako kapitán byl hnací silou nejen za šachovnicí ale i mimo ni. Bez problémové se ukázalo zajištění místností a materiálu ke hře. Jako správce našich stránek,  již v neděli  zveřejnil  hodnocení ze zápasu.

4.šachovnice  Milan Vymětal – Milan měl fantastické zahájení 4,5b/5. Soupeře doslova drtil. V 6 kole asi překročil bludný kořen a následující 3 partie prohrál. Je na něm vidět jak má šachy rád a pro nás byl skvělou posilou, odehrál celkem 8 kol a získal 4,5 bodu. Můžeme jen tajně doufat, že se podaří ho přemluvit i pro příští rok aby za nás pár zápasů odehrál.

 

 

 

 

 

5. šachovnice Petr Krejčí – Petr sice nenavázal na skvělé výkony z minulé sezony a bohužel v 1 a 3 kole narazil na šachisty, kterým se podařilo vyvrátit jeho útočný styl, ale nakonec získal v 8 zápasech více jak 50%. Jeho elo se ustálí někde na hranici 1880. Petr se stal nedílnou součástí Ačka a věřím, že i po přechodu do období zralého věku bude naši oporou.       

 

 

 

 

 

6. šachovnice Pavel Petržela – naskočil do našeho týmu po novém roce a odehrál celkem 3 zápasy. V sedmém a osmém kole porazil hráče z Boršic a Postoupek. V Kunovicích se musel sklonit před Martinem Beilem. Patří mu taktéž poděkování za pomoc a přístup k odehraným partiím. 

 

7.šachovnice  Radek Zajíček – to co jsem psal o Milanovi plně platí i o Radkovi. Oba dva jsou nejen skvělý hráči ale i tahouni holešovského šachu. Radek za nás odehrál neuvěřitelných 9 partií a získal pro náš tým 5 bodů. Velmi hezká partie byla s panem Ludvíčkem v Boršicích, kde i jeho zásluhou jsme zvítězili nejtěsnějším poměrem. Zbývá dodat „zbožné přání „ aby se uvolil a hrál za nás i příští sezonu.

 

 

8. šachovnice – tady bych umístil 2 hráče

 

 

David Prachař – v případě Davida musím zdůraznit následující, patřil mezi 4 hráče, kteří mají největší podíl na tom, že ačko vedlo soutěž až do 5 kola. V úvodních 4 zápasech získal 3,5 bodu a zvítězil na podstatně silnějšími elo soupeři. Nakonec 9 odehraných zápasů a celkem 5,5 bodu, zisk bezmála 30 bodů z dnešních 1548.

 

 

 

 

 

 

Miroslav Nezdařil – nebyla to špatná sezona 11 zápasů a 7 bodů. Taktické nasazení pod čarou se ukázalo jako velmi dobré řešení. Sice  prohrál pouze jednou partii,  ale na druhé straně byli soupeři, kdy remis byla spíše ztráta. Tento hráč musí mít šachy opravdu velmi rád. V této sezoně za ŠO Zborovice odehrál jako kmenový hráč celkem 21 zápasů. Jedenáct v KS a deset v RP. Pravidelně píše své postřehy ze zápasů na naše stránky a jeho články začaly vycházet v regionálních novinách Týdenník se zaměřením na propagaci šachu v okrese Kroměříž.   Elově to zůstane na stejné úrovni.

 

 

 

Další hráči :

Vincenc Žalčík – Vinca pomohl když jsme byli v početní krizi. Odehrál 3 zápasy a získal 0,5 bodu.

Karel Foltýn – Karel letos nastoupil pouze k jednomu zápasu v Uherském Brodu. I jeho remis byla důležitá v konečném výsledku. Doufejme, že příští ročník to bude s účastí podstatně lepší.

Roman Šebestík – jeden zápas doma s Napajedlami a remis s hráčem 1658

Jiří  Indrák – jeden zápas v prvním kole s Dolním Němčí prohra s 1762

Radomír Nezdařil – Ráďa se poslední 3 kola vytáhla a remisoval ve všech případech. Cenný je půl bod v Kunocicích proti Malůšovi 1782.

Vlastimil Nezdařil – Vlastik nám pomohl v 7,8,kole získal jeden bod.

 

 

 

 

Regionální soutěž

            Naše B-čko dosáhlo v tabulce na páté místo s 17 body. Je zajímavé, jako by ta pátá příčka byla prokletím. V historii jsme jí obsadili 4x avšak na čtvrté místo a výše jsme nikdy nedosáhli. No snad příští sezonu. Scénář výsledků se odvíjel podle našich předpokladů. Vítězili jsme nad slabšími týmy a body ztráceli s favority soutěže. Na závěr soutěže byly dvě remisi. V úvodu jsme porazili Lutopecny, v druhém a třetím kole dost nešťastně prohráli s Bystřicí a Sulimovem. Doslova jsme smetli Pravčice 6:2 a následně prohráli s pozdějším vítězem Rajnochovicemi stejným poměrem. V sedmém kole přijela nekompletní Rusava a jasná výhra dokonce 7,5 :0,5. Po tomto kole bylo jasné, že se plně můžeme soustředit na hru bez obav o sestup. Poslední prohra byla v 8 kole v Holešově který v té době pomýšlel na postup. Vysoké výhra s omladinou Postoupek a sestupujícími Kvasicemi byly pouze tou pomyslnou třešinkou na dortu. I v této soutěži jsme měli významnou podporu od hostujících hráčů Karel Štencel, Jan Polišenský a Josef Plachý byli po celou dobu oporami týmu.

 

  

 

2013/2014

2014/2015

2015/2016

Zborovice  B

6 místo / 14 bodů

9 místo 11 bodů

8 místo 13 bodů

 

 

Hráči Regionálního přeboru

 

1.šachovnice – jako v uplynulém roce tak i letos plnil Mojmír Prachař  povinnosti hostujícího hráče v Holešově. I přes tento fakt odehrál celkem 5 zápasů s 50% ziskem.

2.šachovnice -  deset zápasů a celkem  6 bodů. Ve srovnání s uplynulém roce / 3/9 / došlo u Mirka Nezdařila k posunu ve výkonnosti. 3 výhry a pouze jedna prohra na dělené 1-2 šachovnici je velmi slušné. Nejvíce je oceněna partie proti Jaroslavu Šaškovi v zápase s Pravčicemi.

 

3. šachovnice  Jan Polišenský : Honza se rozjížděl velmi pomalu. Po čtvrtém kole měl pouze půl bodu. V závěru sezony  si  vše vynahradil a v posledních 3 kolech vybojoval 2,5 bodu. Honza je velmi dobrý v zahájeních a přechodu do střední hry  Celkem odehrál 9 zápasů a získal 4 body. Průměr elo soupeřů 1682. V tomto hostování si odepíše pouze 1-2 bodíky. Rádi bychom ho i v příští sezoně uviděli na 3 šachovnici za náš oddíl.

 

 

 

 

4. šachovnice Karel Štencel -  tak u druhého hostujícího hráče to bylo vše naopak. Po prvních 4 kolech kandidoval Karel na hráče roku s 3,5 body. Nedaří se mu a i v partiích kdy stojí lépe nakonec kapituluje. Onen poslední hřebík do rakve přichází v zápase posledního kola s Jirkou Mojžíškem. Jen pro zajímavost v minulém ročníku byla situace stejná čtyři vítězství v řadě a posledních 5 kol jeden bod.  I přes to získává letos  pro mužstvo v konečném účtování 5,5 bodu a 11 zápasu tedy 50%. Znovu je třeba vyzvednout nejen jeho 100% účast, ale i to, že zajišťuje účast zbylých hostujících hráčů.  

5.šachovnice Jiří Indrák – Jirka podal velmi solidní výkon. S hráči průměrné elo 1598 uhrál v 4,5 bodu v 10 zápasech / minulý ročník 4/10 /. Krásnou partii sehrál v Holešově kdy v takřka bezvýchodné situaci neztratil hlavu a využil hrubky soupeře k velmi krásnému závěru. Jeho partie vykazují solidnost a pevnost. K dobru si připíše 5-7 elo bodů. Škoda, že nehraje více zápasu za Ačko. Jsem přesvědčen, že i tam by slavil úspěch. 

 

 

 

 

6.šachovnice David Prachař – David i v Bčku byl cenným hráčem. Hraje stylem vyhrát nebo prohrát a remis bere pouze v krajním případě. V 7 zápasech 3x výhra, 3x prohra a na závěr remis s panem Ovečkou v Litenčicích. Letos dokázal skloubit své povinnosti v kopané i šachách. Myslím si, že 6 šachovnice mu sluší.

 

6-7 šachovnice Jaromír Kucián – Jarda i přes složitou situaci vždy přispěchá s pomocí, je to srdcař ŠO Zborovice. Letos hrál 4 zápasy ve dvou zvítězil  a ve dvou prohrál. Tedy zisk 50%. Věřím, že i v příštím ročníku bude doplňovat naše řady pokud mu to zdraví dovolí.

 

 

 

 

 

 

7.šachovnice Roman Šebestík – když jsem si četl hodnocení z minulého roku tak tam byl Roman kritizován, že nenaplnil očekávání. Letos to bylo naopak a se ziskem 6,5 bodu v 10 zápasech byl výraznou oporou Bčka. V sezoně poznal pouze jednou hořkost porážky a naopak 3x knihoval celý bod. Ke svému elu 1520 připíše plných 15 bodíků. Snad jen se mi zdálo, že se Roman začíná až nezvykle dostávat do časových tísní. No a na závěr jako u Jirky bych na příští sezonu očekával větší angažovanost v Ačku. 

 

 

8.šachovnice – Vlastimil a Radomír Nezdařilovi : dovolil jsem si je zařadit na jednu šachovnici. Vlastik získal celkem 8,5 bodu z 11 zápasů / 2 body bez účasti soupeře / Minule jsem ho navrhoval, aby hrál výš, ale on při své přirozené skromnosti jistí mužstvo ze zadních pozic. Pouze jednou se musel sklonit před soupeřem v 9 kole. Jinak hravě vítězí nad elově slabšími 13stovkami a 14 stovkami. Remizuje 3x. Vzorně si také plní povinnosti kapitána Bčka. Šachy má rád a tak věřím, že i po dosažení 60 let dosáhne i na hranici 1600. Poděkování za pomoc Ačku v personální krizi.

Raďa sice hrál 5 zápasů ale tak jak u kapitána elově mu budou započteny 3 remizi / ve dvou případech se nedostavil soupeř /. Jako nejvýznamnější zápas Radka považuji v této sezoně jeho remis ve Vlčnově, kdy dopomohl k zisku 3 bodů Ačku / 4,5:3,5 / které tam dokonce hrálo v sedmi.

 

8 šachovnice  Josef Plachý :  p. Plachý  nastoupil jako hostující hráč v pěti  utkáních kde získal pro naše mužstvo celkem 3,5 bodu  / jedenkrát vyhrál kontumačně/ při třech remizách a jedné výhře. Zcela určitě by odehrál více zápasů,  ovšem vše je limitováno počtem hráčů hostujících + domácích. Je od něho sympatické, že vždy je připraven v případě potřeby pomoc Zborovicím. Věřím, že to zůstane i nadále.

 

 

 

 

 

Náhradníci : Honza Svašek svým vítězstvím v Litenčicích zajistil pro naše mužstvo cennou  remis. Partie to byla zajímavá a Honza prokázal své kvality. Chci mu při této příležitosti pogratulovat jménem nás všech k úspěšnému složení všech zkoušek a získání titulu doktora všeobecného lékařství. Nevíme jakým směrem se bude jeho profesní život dále ubírat, ale rádi bychom kdyby se tam našlo i místo pro šachy ve Zborovicích.

 

Závěrem snad jen několik postřehů. V prvé řadě poděkování všem kdo se o letošní úspěchy přičinili. Je to o to důležitější, že sledujeme výrazný úpadek zájmu o šachy na regionální úrovni. Tento sport postupně vytlačují v úvozovkách zajímavější aktivity zvláště mezi mládeží. Sestavy a strategii na příští rok bych ponechal až jak se vyjasní situace s možnými hostujícími hráči. Chaloupka Open 2017 se uskuteční 17.června v sobotu. 

—————

Zpět